Medical Park Gaziantep Hastanesi’nde kanserin görüntülenmesi ve aynı anda biyopsisi yapılabiliyor. 
Medical Park Gaziantep Hastanesi deneyimli ve başarılı kadrosu ile bir ilke daha imza attı. PET/CT görüntüleme cihazı ile kısa sürede kanserli kitlenin tespitini ve tedavisini yapan Medical Park Gaziantep Hastanesi, uzun süren kanserli kitle teşhisinde süreyi 1 haftaya indirerek kanser tedavisinde önemli değişimi sağladı. 
“ Göğsümde ağrı vardı şimdi ağrım kalmadı” 
Medical Park Gaziantep Hastanesi’ne kanser şüphesi ile gelen 69 yaşındaki Ali Halıgür, 1 hafta içinde kanser teşhisinin konulmasının ve tedavisi yapılmasının ardından eski sağlına kavuştu. 
Medical Park Gaziantep Hastanesi’ne teşekkür eden Halıgür, “ Rahatsızlığım başladığında Kahramanmaraş’ta bir hastaneye gittim. Orada yapılan tetkikler sonrasında bir şey yapamadılar. Daha profesyonel hastanelere gitmemi istediler. Gaziantep Medical Park’ta bulunan Onkoloji bölümüne beni yönlendirdiler. Alper hocamızla tanıştım. Gaziantep Medical Park hastanesinde teşhis tedavi çok kısa sürede yapılarak hemen işlemler yapılmaya başlandı. Medical Park hastanesinin profesörlerinden, doktorlarından, yardımcı temizlik kadrosuna kadar memnun kaldım, çok teşekkür ederim. Hastaya çok iyi bakıyorlar. Göğsümde ağrı vardı. Şimdi çok şükür iyiyim. Sancım ve ağrım yok” dedi.
“ Çok kısa sürede çok şükür sonuçlarımızı almış olduk”
Hastanın tedavi süreci ile ilgili bilgiler veren Medical Park Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Sevinç, “  Ali Bey ile geçen hafta tanıştık. Karaciğer ve pankreasla ilgili bazı şikayetleri vardı. Onları değerlendirdik, yaptığımız değerlendirmeler sonrası PET/CT cihazımızda görüntüleme işlemi önerdik. Hastamızın PET/CT filmi çekilirken aynı zamanda hastanemiz bünyesindeki Onkoloji Konseyi’nde bulunan hocalarımız tarafından tanı konulmuş oldu. Yani hastanın bir taraftan filmi çekildi bir taraftan ise tanısı konulmuş oldu. Ben de konulan tanının ardından hastanın tedavisini yürüttüm. Şu anda hastamız kemoterapi görüyor. Onkolojik rahatsızlıklarda zaman çok önemli bir kavramdır bu sebeple hastanemizde de sonuçları hemen alıp tedaviye hemen başlama imkanına sahip olduk. Çok kısa sürede çok şükür sonuçlarımızı aldık. Hastanemizde Ali Bey gibi hastalarımızın tedavisini hastanemizde yer alan birbirinden değerli hekim arkadaşlarımızla her hafta Çarşamba bir araya gelerek oluşturduğumuz Onkoloji  Konsey kararı ile alıyoruz. Bu konseylerde multidisipliner (çok alanlı)  dediğimiz bir takım oyunu şeklinde tüm bilimlerle ilgili doktorları bir araya getiriyoruz. Örneğin; Ali Bey de olduğu gibi Nükleer Tıp Ünitesindeki Doç. Dr. Füsun Kökçü ve Girişimsel Radyoloji Ünitesi’nden Prof. Dr. Akif  Şirikçi ile birlikte çalışıp hastanın hem filmini çekerken hem de tanısını koymuş olduk. Medical Park Gaziantep Hastanesi bölgede şuanda PET/CT çekebilen, Işın tedavisi yapabilen, kemoterapi, immünoterapi, girişimsel radyoloji birimi bulunduran tek hastaneyiz” ifadelerini kullandı. 
PET/CT ile kanser teşhisi ve doğru yerden biyopsi yapıldığı hakkında teknik bilgiler veren Medical Park Gaziantep Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Doç. Dr. Füsun Kökçü, “ PET/CT anatomik görüntülemenin yanı sıra metabolik görüntüleme imkanı veren ve bu iki görüntüyü eş zamanlı olarak birleştirebilen bir görüntüleme cihazıdır. PET/CT uygulamasını şüpheli kitlelerde yapmaktayız. Eş zamanlı olarak kitlelerden hedef biyopsiler(canlı doku) almaktayız. Hasta yataktan kalkmadan navigasyon eşliğinde lazerle işaretleme yaparak biyopsileri uygulanmaktadır. Böylelikle yaklaşık bir saat içinde hem şüpheli kitlenin metabolik karakterizasyonu, hem tüm vücut taramasıyla yayılımın olup olmadığı, hem biyopsi alınması hem de eş zamanlı olarak konsey görüşleriyle beraber hastaya tedavi planı oluşturmaktayız” şeklinde konuştu.
“Kısa sürede tedavinin başlaması bizi de mutlu etti”
Tümör şüphesinde doğru, yeterli ve hızlı işlemin önemini vurgulayan Medical Park Gaziantep Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Akif Şirikçi, “ Bu hastalarımızda sağlıklı bir biyopsi yapmak, alınan biyopsi materyalinin yeterli olması, sonuçların tam olarak çıkması için elimizde bazı görüntüleme yaptığımız işlemler var. Bu işlemlerimizi PET/CT dediğimiz cihazla yapıyoruz. Bu şekilde hedef kitleye direkt olarak ulaşıp bize bilgi verecek ve tekrarlama olasılığını azaltacak sonuçlar alabiliyoruz. Diğer görüntüleme şekliyle yaptığımız biyopsilerde bu kadar net ve kesin sonuç alınmamakta. Hastaya aynı anda teşhis koyup ve biyopsi almak bizi de çok mutlu etti. Bölgede böyle bir hizmet başlattığımız için de ayrıca mutluyuz. Bir hafta içerisinde detaylı olarak sonuçlar geldi. Yeterli miktarda ve doğru yerden biyopsi almış olmamızın bu sürede çok önemli bir yeri var” diye konuştu.

  • 11.04.2021
  • Bu içerik 41 defa okundu